I rozwiązanie: Zajęcia ze specjalistami w szkole w ramach kół i lekcjiWarsztaty kulinarne w klasie II c  
Organizator- p. Renata Grulich


Integracja szachów i robotyki
W dniu 5 czerwca w ramach współpracy Pani Poniatowskiej i Pana Detiuka odbyły się zajęcia szachowo- informatyczne. Główny cel to nauka poruszania się robotem na ograniczonej szachownicy 5x5 czyli tzw. szachy Gardnera. Po wytłumaczeniu zasad: nie wolno chodzić pionkiem o dwa pola do przodu, brak roszady i brak bicia w przelocie, dzieci wykonały szachownicę i przystąpiły do rozgrywki. Świetna zabawa i możliwość podjęcia nowego ciekawego zadania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników.

 Zajęcia podsumowujące całoroczną pracę - 19 czerwca 2017 r.:
Zajęcia gry w szachy na świeżym powietrzu
Dnia 29 marca zostały zorganizowane zajęcia na otwartym powietrzu z zaprzyjaźnionym entuzjastą królewskiej gry Panem Michałem Liskiem. Pan Michał opowiedział o swojej pasji a następnie zaproponował dzieciom eksperyment. Głównym celem było połączenie ruchu z grą w szachy. Pomysł ten pokazał, że warto włączać królewską grę wszędzie tam gdzie dzieciom się to podoba.W zajęciach wzięło udział 21 dzieci. Były rozgrywane partie klasyczne jak i realizowane nowe pomysły jak zmiana szachownicy po wykonanym posunięciu, co powodowało ze dziecko spotykało się co chwile z nowym problem do rozwiązania. Dzieci po zajęciach stwierdziły ze to fajny pomysł i chętnie go powtórzą. 
  
  
Ponieważ idea zajęć na świeżym powietrzu przy bardzo sprzyjającej pogodzie spodobała się dzieciom zajęcia zostały powtórzone na boisku szkolnym w dniu 29 maja. Okazało się ze niepotrzebne są nawet stoliki bo dzieci bardzo szybko chciały rozegrać swoje partie. W zajęciach towarzyszył nam profesjonalny zegar szachowy,  nakręcany, sprzed 30 lat.
 
 


Zajęcia z olimpijką w pływaniu Pauliną Barzycką.
Zajęcia z trenerem rugby Sebastianem Berestkiem.
W miesiącu maju 2017 roku gościliśmy w naszej szkole znakomitych gości. Pani Paulina Barzycka i pan Sebastian Berestek przeprowadzili zajęcia sportowe dla naszych uczniów.
Pani Barzycka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i olimpijka w pływaniu podzieliła się swoja wiedza i umiejętnościami z najmłodszymi uczniami naszej szkoły podczas zajęć na szkolnym basenie. Jako absolwentka naszej szkoły szczególnie ciepło opowiadała też dzieciom o swojej karierze pływackiej.
 
  
 Drugą osoba, która podzieliła się swoimi umiejętnościami i wiedza, który odwiedził naszą szkołę i poprowadził zajęcia sportowe z uczniami był pan Sebastian Berestek, trener rugby KS Budowlani  Lublin. Uczniowie klas czwartych aktywnie uczestniczyli w atrakcyjnie przeprowadzonych zajęciach tak pływackich z panią Barzycką, jak i ruchowych z elementami Rugby TAG.


Konkurs o tytuł „Mistrza matematyki”
W maju nauczycielki matematyki zorganizowały i przeprowadziły  dwuetapowy konkurs o tytuł” Mistrza matematyki”. Na każdym poziomie odbyły się eliminacje klasowe do konkursu, najlepsi uczniowie wzięli udział w finale, który wyłonił „Mistrza matematyki klas czwartych”, „Mistrza matematyki klas piątych”, „Mistrza matematyki klas szóstych”.


Międzynarodowy Dzień Liczby ∏(Pi)
Dnia 14  marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby ∏(Pi). Uczniowie klas IV-VI przygotowali plakaty ,prezentacje  i różne ciekawostki na temat liczby Pi. Jedna uczennica napisała słowa i muzykę  do piosenki o liczbie Pi, a kilkoro uczniów wiersze o liczbie Pi. Nauczycielki matematyki przeprowadziły turniej matematyczny ”Pieniądze to nie wszystko”. korzystając z prezentacji  przygotowanej przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve a  powstałej dzięki uprzejmości e-math.pl.
Zajęcia koła technicznego – prowadzonego przez panią Iwonę Drozdowską - Orłowską, na których uczniowie poznają technikę haftu, papierowej wikliny, sztukę wiązania sznurków – makramę
Raz w tygodniu – w czwartek, przez dwie godziny lekcyjne prowadziłam zajęcia koła technicznego. Liczba uczniów uczestniczących w zajęciach wynosiła średnio 7-11 osób. Uczniowie systematycznie i chętnie przychodzili na zajęcia. Podczas pracy koła skupiłam się na tym, aby dzieci doskonaliły swoje umiejętności manualne, wykonując wyroby z różnych dziedzin techniki. Stworzyłam im możliwość rozwijania zainteresowań, aktywności twórczej i pożytecznego spędzenia wolnego czasu. Mogli też decydować o tematyce zajęć koła.
 W I semestrze skupiłam się na tym, żeby uczniowie mogli przygotować prace na konkursy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Kartki świąteczne dzieci robiły różnymi technikami papieroplastycznymi: iris folding, quillingiem oraz haftem matematycznym i krzyżykowym. Ozdoby choinkowe wykonywały stosując łączenie różnych materiałów: filc, papier, cekiny, styropian, bibułę, nici, włóczkę. Najciekawsze ozdoby powstały z papierowej wikliny – serduszka, dzwoneczki, to były najczęściej wybierane przez uczniów wzory. Dziewczynki i chłopcy w równym stopniu mogli uczestniczyć w zajęciach, zdobywać te same umiejętności i wiadomości z zakresu techniki. Dzięki temu, że zajęcia odbywały się w sali informatycznej, uczniowie mogli poszukiwać w internecie ciekawych pomysłów do swoich prac. Wybrane wzory drukowałam i tłumaczyłam uczniom, jak taką rzecz wykonać. Na prośbę jednego z chłopców, dwa ostatnie zajęcia koła poświęciłam nauce robótek na drutach. Nie było to łatwe, ale nawet chłopcy poradzili sobie doskonale: umieją już nabierać oczka na druty, przerabiać je na sposób prawy i lewy.
W II semestrze  zajęcia związane były ze świętami Wielkiej Nocy: kartki, pisanki, kurczątka, zajączki, a także prace na ogólnopolskie i międzynarodowe konkursy hafciarskie: „Igiełka”, „Igłą malowane” i „Wiosna”. Uczniowie chcieli też poznać również rodzaje węzłów makramy oraz podstawowe sploty tkackie. Te umiejętności pozwoliły im wykonać prace ze sznurka i bransoletki utkane z kolorowych nici.
Cele, które sobie założyłam zostały zrealizowane. Dzieci chętnie uczęszczały na zajęcia, nauczyły się nowych technik, poznały nowe materiały i narzędzia pracy. Wymiernym efektem pracy koła technicznego są sukcesy uczniów: Iga Krzowska, Weronika Śliczniak, Kinga Ozimek  z klasy 6f zdobyły nagrody w ogólnopolskich konkursach.
A to jest kilka zdjęć prac wykonanych przez uczniów i ich samych podczas zajęć koła.


Zajęcia plastyczne w świetlicy
W ramach Programu Szkoła z klasa 2.0 w poniedziałek 10.04.2017r. pani Marlena Sobieszczańska razem z panią Małgorzatą Strzelec-Matuszkiewicz zorganizowały w świetlicy zajęcia plastyczne dla dzieci. Tematyka zajęć związana była ze zbliżającym sie Świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wizytą żołnierzy w szkole, organizowanym konkursem pt. „Żołnierz świętujący Dzień 3 Maja” i ogromnym zainteresowaniem dzieci wojskiem. Dzieci miały za zadanie przedstawienie żołnierza podczas uroczystości obchodów Dnia 3 Maja w stroju galowym. Zajęcia bardzo przypadły dzieciom do gustu, powstały ciekawe prace, które będą prezentowane na korytarzu szkolnym. Podczas wizyty żołnierzy w szkole zostanie przeprowadzony konkurs, w którym goście wybiorą najciekawsze prace oraz wręczą nagrody I dyplomy.

Prace uczniów:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz