III rozwiązanie: Lekcje w terenie


Szlakiem ginących zawodów
W ramach realizacji programu Szkoła 2.0 dwa odziały SP 30 brały udział w kolejnym punkcie działań zaplanowanych na obecny rok szkolny.
12 czerwca klasa II c i oddział ,,O’’ uczyły się poza murami szkoły. Zgłębialiśmy wiedzę o ginących zawodach, wędrowaliśmy szlakiem metalu. W Wojciechowie uczniowie dowiedzieli się o pracy kowala. Udział w warsztatach plastyczno - technicznych przybliżył wiedzę na temat podkowy końskiej. Każdy miał szansę na wykonanie swojej własnej podkowy z masy solnej.
Nowy Gaj i ,,Młyn Hipolit’’ przybliżyły czasy poszukiwaczy złota. Uczniowie pogłębili wiedzę o minerałach, obserwowali doświadczenie obrazujące wybuch wulkanu.
Pszczela Wola to doskonała lekcja o pszczołach, pasiekach oraz właściwościach miodu. Zakończenie naszego szlaku ginących zawodów to wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. 

 
 
 
Najbliższa okolica, ogródki działkowe, łąka, zalew, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie
W dniu dzisiejszym – 1 czerwca 2017 r. - w ramach realizacji Programu Szkoła 2.0 klasa II c odbyła wycieczkę na ogrody działkowe. Wycieczka jest lekcją patrzenia, słuchania, myślenia i mówienia. Zadaniem dydaktycznym wycieczki była konfrontacja wiadomości książkowych z roślinami rosnącymi na łąkach, ogrodach i skwerach. Naszym zadaniem było zwrócenie uwagi na różnorodność roślin rosnących na działkach oraz rozbudzenie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym. Rozpoznawaliśmy rośliny zielne, krzewy i drzewa. Prowadziliśmy ciekawe rozmowy z działkowiczami. Szukaliśmy ślimaków i motyli. Uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły.
  



Wiedza przyrodnicza z zakresu kwiatów wiosennych została sprawdzona za pomocą tarczy strzelniczej.
 


Lekcje w terenie z wykorzystaniem skali i planu.
Prowadząc lekcję w terenie uczniowie wykorzystali wiadomości  i umiejętności z zakresu skali i planu w praktyce.  W trakcie zajęć wykonywali praktyczne ćwiczenia. Mierzyli długość i szerokość boiska szkolnego, rabaty kwiatowej, a następnie dobierali  odpowiednią  skalę i rysowali plan boiska czy rabaty.



Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 23-24 maja 2017 r.
Święta Katarzyna - Muzeum Minerałów, lekcja muzealna z pokazem szlifowania kamieni szlachetnych i ozdobnych.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się co to jest minerał, skała, mogli podziwiać wspaniałe, kolorowe, duże okazy między innymi największy kryształ górski ważący 100 kg, kamienie szlachetne jak rubiny, szafiry, szmaragdy i wiele innych. Zobaczyli naturalne kości dinozaurów i innych prehistorycznych gadów, minerały Gór Świętokrzyskich, najpiękniejszą i najcenniejszą kolekcję krzemienia pasiastego. Zobaczyli też w jaki sposób szlifuje się kamienie ozdobne i szlachetne.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Św. Krzyż – kościół i klasztor pobenedyktyński, Muzeum Misyjne O. Oblatów, kaplica Oleśnickich z Relikwią Drzewa Krzyża Św. i kryptami grobowymi, gołoborza.
Pieszą wycieczkę na Święty Krzyż uczniowie rozpoczęli od zakupu pamiątek na straganach znajdujących się przed wejściem do ŚPN, po drodze minęli kamienną figurę pielgrzyma. Legenda głosi, że pielgrzym ze względu na swoją pychę został zamieniony w kamień. Co roku przesuwa się o ziarenko piasku w stronę klasztoru, gdy pielgrzym dotrze do bram klasztoru nastąpi koniec świata. Podejście na Święty Krzyż nie było trudne, w czasie drogi podziwiali naturalny las. Po dotarciu na szczyt uczniowie zwiedzili klasztor wraz z katakumbami, gdzie pochowany jest książę Jeremi Wiśniowiecki. Uczniowie zwiedzili też Muzeum Misyjne. Następnie schodami dotarli do platformy widokowej, z której podziwiali gołoborze.
Nocleg
Nasz obiad

Park Miniatur Sabat - Krajno  
To była niesamowita podróż, w ciągu kilku godzin uczniowie zobaczyli wszystkie kontynenty świata, poznali kulturę, zobaczyli miniatury najsłynniejszych budowli, miejsca stworzone przez naturę. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, a Bazylika Świętego Piotra w skali 1:13. Zobaczyli nieistniejące już wieże World Trade Center.




 
 
Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór.
Uczniowie zwiedzali  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, który jest zabytkiem klasy międzynarodowej.

Ostatnie pamiątki i wracamy do domu.


Relacja z wycieczki na  lotnisko w  Świdniku.

Organizator: p. Renata Grulich.


 „Może będę lotnikiem lub stewardessą?”  - 3 kwietnia 2017 r.
W ramach  realizacji Ogólnopolskiego Programu Szkoła z Klasą 2.0 uczniowie klasy II c i I a mieli okazję odwiedzić lotnisko i poznać pracę personelu lotniska w Świdniku.
Podczas wycieczki realizowaliśmy  jeden z tematów dotyczących środków komunikacji lotniczej. Mieliśmy okazję:
  • zapoznać się z zasadami funkcjonowania lotniska,
  • obejrzeć lądowanie i start samolotu,
  • poznać specyfikę pracy służb lotniskowych.
Na zakończenie wycieczki wszyscy skorzystali ze słodkiego poczęstunku. W drodze powrotnej przewodnik sprawdził wiedzę uczniów. Wszyscy zdali na 6!!!.. Gratulujemy.
A tak sprawdzaliśmy zdobyte na wycieczce wiadomości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz